Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük doğalgaz keşfi

Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük doğalgaz keşfi

Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük doğalgaz keşfi Zonguldak açıklarındaki Tuna-1 sahasında yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan piyasaların beklediği ‘müjde’yi açıkladı. Cumhurbaşkanı Türkiye’nin en büyük doğalgaz rezervinin bulunduğunu söyledi. Türkiye ekonomisinin çarklarının iyi işlemediği 2019 yılında 45 milyar metreküp gaz tükettiği düşünüldüğünde rezervin ülkenin ihtiyaçlarına 7 yıl yeteceği anlaşılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama neden bir “müjde” niteliği taşıyor?

Türkiye Cumhuriyeti‘nde müthiş bir petrol düşüncesi vardır. Türk halkı büyük ölçüde petrole düşkündür. Yerin altının petrol denizi olduğunu, bu petrol hazinesinin bir gün mutlaka çıkarılacağını düşünür. Hatta şöyle de söylentiler vardır: “Yabancılar buldurmuyor, engelliyor, bizimkiler buluyor ama üstünü betonla kaplıyorlar”. Bu Türk halkında inanılmaz bir sendrom yarattı.

Türkiye’de 1934 yılından beri ilk kez gaz konusunda bu kadar önemli bir keşif yapılıyor. 1948 yılında Raman sahasında petrol bulunmuştu. Ondan 50-60 yıl sonra denizlerimizde, ki denizlerimiz bugüne kadar çok az aranmıştır, böylesi bir keşif yapılıyor.

Karadeniz’in münhasır ekonomik kesimi en fazla olan ülkesi Türkiye iken sadece 23 tane kuyu delindi. Bu kuyuların da çoğu sığ kıyılarda. 100 metre 200 metre su derinliğinde delinen kuyular…

Tarihsel sürecin yanı sıra enerjide dışa bağımlılığımız da büyük ölçüde. Biz tükettiğimiz enerjinin yüzde 75’ini dışardan alıyoruz. Bunun için bütçeden ortalama 50 milyar dolarlık bir payı sırf enerji ithalatına harcıyoruz. Bu da cari açığımızın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

İşte tüm bu nedenlerle bu keşif önemli bir keşiftir.

Bu yazı ne kadar yararlı oldu?

Puan vermek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 3.9 / 5. Oy sayısı: 11

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazının, sizin için faydalı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin.

Yorum ekle

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed