0
(0)

2023 Avrupa Kültür Başkentleri Veszprem Timioşara ve Elefsina Avrupa Birliği tarafından her yıl üye devletler ile beraberce seçilen Kültür Başkentleri programı hem yerel kültürü tanıtıp gösteriyor hem de bir yıl boyunca süren etkinlikler çerçevesinde şehirlerin sanatsal ve tarihi varlıklarını öne çıkararak gezginler ve kültür sanat meraklıları için cazibesini artırıyor.  2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul‘un ardından şimdilerde Avrupa’daki üç yeni şehir, 2023 Kültür Başkenti seçilerek bir yıl sürecek büyüleyici bir yolculuğa çıkmaya hazırlanıyor.

2023 Avrupa Kültür Başkentleri Veszprem, Timioşara ve Elefsina

Avrupa Kültür Başkenti

Macaristan, Romanya ve Yunanistan‘da şehir tatili denilince akla ilk gelen yerler çoğu zaman Budapeşte, Bükreş ve Atina olsa da, 2023 Kültür Başkentleri seçilen Veszprem, Timioşara ve Elefsina bu yıl kesinlikle keşfe değer! Sanat, tarih, gastronomi ve fazlasıyla daha pek çok özelliği ile gelecek vadeden 2023 Kültür Başkentleri Veszprem, Timioşara ve Elefsina‘yı keşfetmek için bu yılki seyahat gezi planlarınızda yer açmanızı öneririz.

İşte 2023 Avrupa Kültür Başkentleri

İşte 2023 Avrupa Kültür Başkentleri

İşte 2023 Avrupa Kültür Başkentleri

Veszprém, Macaristan

Macaristan’ın en önemli kentlerinden birisi olan Veszprem, köklü geçmişiyle başkent Budapeşte’ye 120 km uzaklıkta bulunuyor. Yaklaşık 60 bin kişinin yaşadığı bu eski şehir; 2019’daki UNESCO Müzik Şehri unvanının ardından şimdilerde ise 2023 Kültür Başkenti olmanın heyecanını yaşıyor.

Kraliçeler Şehri lakabına sahip olan Veszprem’deki kültürel etkinlikler; 21 – 22 Ocak tarihlerinde Macaristan’ın milli marşı Himnusz’un 200. Yıldönümü ve Macar Kültür Günü’nü kutlayan oldukça büyük açılış töreni ile başlıyor. Açılış etkinliği sırasından kaçırılmaması gereken şey ise Shine Veszprem adlı bir saatlik müzik, dans, ışık gösterisi ve büyük ölçekli projeksiyonlar içeren yapım! Veszprem’de yıl boyunca sürdürülebilirlik kapsamında gerçekleştirilecek muhteşem konserler, seminerler ve birbirinden güzel tiyatro oyunları sizleri bekliyor, görülmeye değer…

Timişoara, Romanya

Avrupalıların mimari benzerliği yüzünden “Küçük Viyana” ismini verdiği, 350 bini aşan nüfusuyla Romanya’nın üçüncü büyük şehri olan Timişoara; opera, bale, tiyatro ve çeşitli konser etkinlikleri açısından oldukça zengin bir yer. 1889’daki elektrikli sokak lambalarının ilk tanıtıldığı yer olarak bilinen şehirdeki bir yıl sürecek sanat programının merkezinde ise “Işığınızı parlatsın, şehri aydınlatsın!” sloganı ile ışık teması yer alıyor.

2023 Avrupa Kültür Başkentleri Veszprem, Timioşara ve Elefsina

 

Timişoara Avrupa Kültür Başkenti 2023’ün açılış töreni 17 – 19 Şubat tarihleri arasında yapılacak. Şubat ayında gidemezseniz de eğer endişelenmeyin. Çünkü yıl boyunca konserlerden sanat sergilerine, söyleşilerden atölyelere kadar her hafta ortalama 30 etkinlik gerçekleştirilecek.

2023 Avrupa Kültür Başkentleri Veszprem, Timioşara ve Elefsina

Kültür Başkentleri Veszprem, Timioşara ve Elefsina

 

Elefsina, Yunanistan

Atina’ya sadece 18 km uzaklıkta bulunan Elefsina‘nın 2023 Avrupa Kültür Başkenti açılış töreni 4 Şubat’ta birçok mekanın bulunduğu şehrin sahil şeridinde yapılacak. Sabahtan akşama kadar devam edecek olan sergi, konser ve partiler ise sokakları canlandıracak. Bu açılış, Elefsina’nın büyüleyici tarihini kutlarken, tüm yıl sürecek programı da tanıtmasını sağlayacak. Toplamda 30 farklı mekanda 400’den fazla prodüksiyonun planlandığı şehir heyecan dolu bir kültürel yıl geçirmeye hazırlanıyor.

 

İşte 2023 Avrupa Kültür Başkentleri

İşte 2023 Avrupa Kültür Başkentleri

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Sosyal medyada paylaşın!

Bu gönderinin, sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin.