Slavların Kökeni

Slavların Kökeni

Slavların Kökeni ile ilgili yapılan çalışmalar 18. yüzyılın sonlarında ve 19. yüzyılın başlarında ciddi bir seviyeye ulaşmıştır. İlk çalışmalar etnografya ve coğrafya alanında sayılabilir. İlk dönem Rus kaynaklarında, kilise kayıtlarından yararlanmıştır tarihçiler, Slavların erken tarihinin Sarmat, Alman, Vandal gibi kavimlerle ilişkilendirmişse de başarılı olamamışlardır.

Slavların Kökeni
Slavların Kökeni

Slavların Kökeni Tarihi

Son dönemde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda, Slavların erken tarihini Tunç Devri’ne kadar uzanıyor. Rusların, Tunç Devri’nde başlayan ilkel toplum yapısı MS 6-7. yüzyıla kadar devam etmiştir. Özellikle 6-8. yüzyıllar Slavların yeniden oluşumu ve gelişimi için önemli dönem olarak görülebilir. Bu yüzyıllardan sonra Slavlar ile bilgi veren kaynaklar yazılı, arkeolojik ve lengüistik olmak üzere üç gruba ayrılmıştır.

Slavların erken tarihi hakkında ilk yazılı bilgiler Bizans, Roma ve Doğu yazarları tarafından kaydedilmiştir. Slavların kökenleri konusu günümüze kadar çok çalışılmışsa da henüz kesin sonuçlara ulaşılamamıştır. Çağdaş tarihçiler Slav halklarının kuzeyde olsa da geçiş bölgesinde yaşadığını dolayısıyla etrafındaki komşularıyla sürekli olarak etkileşim hâlinde oldukları için ortak değerlerin şekillendiğini düşünmektedirler.

Bu yazı ne kadar yararlı oldu?

Puan vermek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazının, sizin için faydalı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin.

Yorum ekle

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed