Bulanık Sudan İçenler - Balcunalar

Bulanık Sudan İçenler – Balcunalar

Yakın geleceğin Çinggis (Cengiz) Han’ı Temücin’e bağlı olanların sayısının gittikçe arttığı dönemde kendisine destek olan Ong Han ile Temücin’in arası açılmak üzeredir.

1203 yılında Ong Han, kendisi için tehdit oluşturduğunu düşündüğü Temücin’in karargahından birlikleriyle birlikte ayrılır. Sonradan Ong Han’ın oğlu daha önce gelin olarak vermek istemediği kızını vermeye hazırmış gibi Temücin’e haber gönderir. Ancak bu bir tuzaktır. İki sığır çobanı durumu Temücin’e haber eder. (Bu iki çoban sonra tarhanlıkla ödüllendirilir. Tarhan: Vergiden muaf, 9 suça kadar dokunulmaz kimse)

Temücin haberi alınca yanındakilerle beraber doğuya kaçar. Buir Gölü civarında balçıklı suları ile bilinen Balcuna Gölü’nün kenarlarına sığınır. Bu zor zamanda Temücin’in yanında sadece 19 kişi vardır. Bunlardan ikisi Müslümandır; Cafer Hoca ve Danişmend Hacib. Bu iki kişiye Balcuna Gölü kenarında koyun satarak ticaret yapan Müslüman bir kişi daha katılır. O kişi Hasan’dır.

Temücin, o zor dönemde “Bu işten muzaffer çıkarsam hep sizinle birlikte olacağım. Eğer sözümden dönersem bu su gibi (bulanık) olayım.” diyerek sudan içer. Orada bulunan herkes bu durumdan etkilenir ve bu durum onları güçlendirir.

Onlara “Balcunalar” denilmiştir ve bir rivayete göre orada olan herkes bulanık sudan içmiştir. Yaşam boyu kendileri ve evlatları bu ayrıcalıktan faydalanmıştır.

Bulanık Sudan İçenler – Balcunalar

Kaynak: İsenbike Togan,  Ekim 2018, s: 98

Bu yazı ne kadar yararlı oldu?

Puan vermek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 4 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazının, sizin için faydalı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin.

Yorum ekle

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed