Irkçılık ve Ku Klux Klan

Irkçılık ve Ku Klux Klan

Irkçılık ve Ku Klux Klan

Amerika kıtasına getirilen Afrikalılar ırkçılıktan çok çektiler. Kaderlerini değiştiren olay Amerikan iç savaşı oldu. Abraham Lincoln’un köleliği kaldırma vaadiyle 1860’taki seçimi kazanması bir dönüm noktasıdır.

Lincoln, Amerikan başkanı olunca köleliğin kaldırılmasına karşı çıkan Missisippi, Florida, Alabama, Georgia, Louisiana ve Texas eyaletleri bağımsızlıklarını ilan ettiler.

Kölelik yüzünden 1861-1865 yılları arasında yaşanan ve 600-800 bin arasında Amerikalının hayatını kaybettiği iç savaşın sona ermesinden sonra Amerikan anayasasının 6 Aralık 1865’te köleliği yasaklayan düzenleme 13. Madde olarak eklendi. Böylece kölelik resmen yasaklandı.

İç savaştan sonra 24 Aralık 1865’te 6 eski konfederasyon askeri tarafından adı “Ku Klux Klan” olan ve kısaca “KKK” olarak bilinen bir örgüt kuruldu. Bu gizli örgütün amacı, Amerikan iç savaşının ardından güney eyaletlerde siyahilere tanınan hakları engellemek, özgürlüğe kavuşanları tekrar köle haline getirmek, beyaz olmayanlara eziyet ve işkence etmekti.

Kendilerine göre saf beyaz ırktan olmayan insanları yok ederek Amerikan halkını “istenmeyen” ırklardan temizlemek istiyorlardı. Gizli toplantılarında baştan aşağı beyaz bir kıyafet giyip kafalarına sadece göz delikleri açık huni şeklinde bir beyaz başlık takıyorlardı.

(Kaynak: Gürbüz Evren, Bütün Dünya, Ocak 2018, s: 85-88)

Dün oynanan şampiyonlar ligi maçında temsilcimiz Başakşehir’den Pierre Webo’ya maçın 4. hakeminin yaptığı ırkçılığı kınıyoruz.

Pierre Webo’nun yanında, ırkçılığın karşısındayız..

Bu yazı ne kadar yararlı oldu?

Puan vermek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazının, sizin için faydalı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin.

Yorum ekle

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed